Historie Třebechovic pod Orebem

Město s necelými šesti tisíci obyvateli leží v Královéhradeckém kraji, pouhých 13 kilometrů od Hradce Králové v podhůří Orlických hor a společně s obcemi Blešno, Běleč, Ledce, Vysoký Újezd, Jeníkovice, Očelice a Jílovice tvoří Mikroregion Třebechovicko.

Historie

První písemná zmínka o Třebechovicích pochází z roku 1358, ve stejném roce je nechal král Karel IV. povýšit na město. V období husitských válek se pak Třebechovice staly centrem husitů v čele s knězem Ambrožem. Při jednom ze svých shromáždění roku 1419 přejmenovali místní vrch Vinice na dodnes užívaný Oreb. V roce 1636 se novými pány Třebechovic stali bratři Colloredové, jenž toto panství dostali darem od císaře. Klíčovým letopočtem v historii města je pak rok 1849, kdy přestalo být poddaným městem vrchnosti opočenské a stalo se definitivně městem svobodným.

Město se pyšní řadou významných historických staveb a objektů. Za zmínku stojí například památný vrch Oreb s kostelíkem Božího Těla, který připomíná velké shromáždění lidu v roce 1419. K chloubám Třebechovic neodmyslitelně patří i barokní kostel sv. Ondřeje, místní radnice, novorománský evangelický kostel, barokní mariánský sloup, socha Nejsvětější Trojice či raně barokní kašna pocházející z roku 1675. Zapomenout nesmíme ani na unikátní Třebechovické muzeum betlémů, jediné muzeum svého druhu v České republice, jehož dominantou je Třebechovický Proboštův betlém, prohlášený za národní kulturní památku.

Památky

Masarykovo náměstí

Masarykovo náměstí v Třebechovicích pod Orebem nabízí hned několik pozoruhodných pamětihodností. Za povšimnutí stojí památkově chráněný morový sloup Panny Marie z roku 1709, socha Nejsvětější Trojice z roku 1749 či starobylá kašna s vodotryskem z roku 1675, která původně stála nedaleko Václavského náměstí v Praze.

Proboštův betlém

Proboštův neboli Třebechovický betlém byl v roce 1999 prohlášen za národní kulturní památku a je nejznámějším exponátem Třebechovického muzea betlémů. Jeho výrobu započal v roce 1885 místní rodák řezbář Josef Probošt a spolu s Josefem Kapuciánem a Josefem Frimlem na něm pracoval až do své smrti v roce 1926. Betlém je celodřevěný, mechanický a celkem ho tvoří víc jak 350 ručně vyřezávaných figurek.

Rodný dům Josefa Probošta

Při procházce městem si nezapomeňte dobře prohlédnout dům s pamětní deskou vedle radnice. Právě tam se roku 1849 narodil slavný třebechovický řezbář Josef Probošt. Najdete ho v Přemyslově ulici č.p. 9.