Aktuality

8.6. oslavíme 600 let Orebitů

27.5.2019
8.6. oslavíme 600 let Orebitů

Věděli jste, že až do dob husitství se třebechovický vrch nazýval Vinice? Možná proto, že se na jeho jižním svahu pěstovala vinná réva. 

Oreb se vrchu začalo říkat až roku 1419, tedy před 600 lety! To se tehdy na samém vrcholu shromáždili husitští stoupenci a vytvořili bratrstvo orebské. A protože bylo tehdy zvykem tak historicky významné místo pojmenovat, dostal vrch úplně původně název Choréb (biblická hora Sinaj), později se tento lehce krkolomný název ustálil na Oréb a z něj poté vznikl Oreb. 

Dnes už se na vrcholu Orebu podobná shromáždění nekonají, zato tu najdete hřbitov a kostel. Říká se, že vrch sloužil také jako pohanské obětiště, jakmile ale do krajiny zavítalo křesťanství, vyrostla zde dřevěná kaple. V roce 1528 tu byl postaven ještě dřevěný kostelík, kvůli špatné konstituci ho ale nakonec v roce 1826, po 298 letech existence, zbourali.  

Po jeho stržení existoval dokonce už vypracovaný plán na velkolepou stavbu kostela po vzoru Pantheonu, místní se ale proti těmto snahám vzbouřili, a tak nahoře vznikl v roce 1835 barokní kostel. 

To a mnohem víc se dozvíte při velkolepých oslavách! Těšíme se na vás 8.6.!